Урок з екології 11
клас.
Забруднення. Види забруднення.
Мета: ознайомити учнів з джерелами забруднення, їх видами і
впливами на організм людини. Залучити до самостійного вирішення
навчально-екологічних завдань. Виховувати любов до природи, працелюбність,
сприяти розвитку вміння долати погані звички, сприяти формуванню пізнавального
інтересу.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку.
І. Актуалізація опорних знань.
1. Повідомлення результатів практичної роботи.
2. Обговорення з дітьми домашнього завдання "Сміття вдома" (із
Зеленого пакету)
3. Асоціативний кущ "Забруднення"
ІІ. Мотивація навчальної
діяльності. Повідомлення теми, мети, завдань.
Цікаві факти про відходи.
·
Кожного
року в містах і селах України накопичується близько 1 млд.тонн твердих
відходів, з яких 10% використовуються як вторинні ресурси. Більшість відходів
потрапляють на звалища, терикони, які нині займають площу 160 тис.га.
·
На
кожного мешканця Києва на рік припадає приблизно 100 відер або 180-220 кг
твердих побутових відходів. За рік у місті утворюється близько 800 тис. тонн
сміття.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Опрацювати підручник на с.34 [1].
Виписати визначення забруднення та його види.
Забруднення – привнесення
надмірної кількості хімічних елементів та їх сполук у природне середовище.
Види забруднень:
1)механічне (тверді тіла)
2) хімічне (хімічні сполуки)
3) фізичне (теплове, радіаційне )
4) біологічне (віруси, бактерії)
2. Обговорення оповідання "Сливи за сміття" (додаток 1). Обговорити
з учнями, про які якості дівчини свідчить її намагання зменшити кількість
сміття, що залишають за собою люди.
ІV. Узагальнення і перевірка знань.
- · Подивитися відео про сміттєзвалище. Пояснити, що це місце є важливою, хоч і не надто приємною, складовою людського життя, тому ставитися до нього треба серйозно. Записати у зошит про методи поводження із відходами, чому сміттєзвалище обноситься парканом, що відбувається із сміттєзвалищем, якщо воно переповнене.
- · Обговорити дилему «Сміття у кемпігу».[2]
Ви з родиною відпочиваєте у наметі на природі і
помічаєте, як інша сім’я, що також провела вихідні у кемпінгу неподалік,
збирається їхати з місця відпочинку, не прибравши сміття навколо намету. Що ви
зробите?
1.
Одразу
ж підійдете до них і поясните, що вони мають зібрати чвоє сміття перш, ніж
їхати
2.
Дочекаєтесь,
поки вони поїдуть, і тоді приберете їхнє сміття
3.
Занотуєте
номери їхньої машини та повідомите міліції про їх поведінку
4.
Нічого,
бо це вас не обходить
5.
Щось
інше.
- · Тестування (позначте правильну відповідь)
1.
Джерело
забруднення навколишнього середовища, що належить до абіотичного:
А)
транспорт; Б) с/г; В) вулкани і гейзери; Г) авіація.
2.
Наслідок
підвищення концентрації вуглекислого газу в атмосфері:
А) ерозія
грунтів; Б) парниковий ефект;
В) повінь; Г) скорочення чисельності тварин
3.
Причина
хімічного забруднення:
А)
пестициди;
Б) мікроорганізми;
В)
електромагнітні хвилі;
Г) радіоактивні відходи
4.
Причина
біологічного забруднення навколишнього середовища:
А)
радіонукліди; Б)
вуглекислий газ;
В) важкі
метали; Г) патогенні
мікроорганізми
5.
Причина
загибелі водних організмів під час розлиття нафти:
А) швидкий
розпад нафтопродуктів;
Б) обмеження
обміну газами між атмосферою і водним середовищем;
В) випадіння
кислотних дощів;
Г) розчинення
нафти у воді.
6. Вид
забруднення навколишнього середовища, внаслідок якого накопичуються сполуки
Плюмбуму:
А) фізичне; Б) хімічне; В) біологічне; Г) механічне.
7. Винесення труби, що відводить стічні води на
100м від берега у водоймище, використовується для:
А) кращого розсіювання
стічних вод;
Б) зменшення
викидів у водойму;
В) зниження
навантаження на безпосередню прилеглу територію; Г) підвищення економічних показників
підприємства.
8. Розташуйте джерела
забруднення в порядку зростання їхнього негативного впливу на природу:
А)
машинобудування;
Б) сільське
господарство;
В) автотранспорт;
Г) легка
промисловість;
Д) електротранспорт;
Е) хімічна
промисловість.
V. Повідомлення домашнього
завдання. Виставлення оцінок.
§ 9-10 (озн), с.38 №3,5, с.42 №3 (письмово)
Література.
1.Царик Л.П. Екологія: Підруч. для 11 кл. загальноосвіт. навч.закл. рівень
стандарту, академічний рівень/ Л.П.Царик, П.Л.Царик.-К.: Генеза, 2011. – 96с.
2. Зелений пакет для дітей.
Додаток 1.
Сливи за сміття.
Жив собі чоловік. Він мав
будинок і садок довкола. У садку росла слива, а в будинку – син. Коли сину
виповнилося 20 років, той вирішив одружитися.
Батько замислився: «Мій син –
хороший, роботящий хлопець. Треба оженити його на добрій дівчині, щоб була
гарна пара. Та де ж знайти таку добру дівчину?» Довго думав батько і нарешті
надумав. Він зібрав у саду сливи, завантажив їх у візок та поїхав до
навколишніх сіл продавати. Він їхав, підстьобуючи коня, та кричав: «Сливи!
Купуйте сливи! Продаю сливи за сміття!»
Звідусіль збігалися жінки,
дивуючись: «Це ж треба! Старий, мабуть, з глузду з’їхав, продає сливи за
сміття». Тож жінки, дівчата, молоді дружини кинулись прибирати у свої домівках.
Вони старалися назбирати якомога більше сміття, щоб отримати якомога більше слив.
А сміття там було багато! До старого йшли жінки, несучи сміття у величезних
мішках, корзинах, підгорнутих фартухах. Вони вихвалялися одна перед одною:
«Дивись-но, скільки сміття я намела! Чудово, що цей дурень до нас приїхав,
тепер можна обміняти своє сміття на сливи!» або «Не думай, що у мене мало
сміття! Я можу ще вдвічі більше принести. Може, в хаті у мене й не багато
сміття, та навкруги його повно.» одна жіночка раділа: «Якби я прибирала ще
цілий рік, і о не змела б докупи все сміття воно ж так довго накопичувалось!
Оце назбирала лише один мішок, бо діти захотіли слив. »
Тож чоловік брав їхнє сміття і віддавав їм сливи. Жінки
сміялися, сміявся з ними і старий. Усі були задоволені. Чоловік наповнив
сміттям майже весь візок і розпродав майже всі сливи.
Нарешті до нього підійшла дівчина, молода та вродлива.
Вона принесла так мало сміття, що воно вмістилося в носовичок! «Мила дівчино, -
мовив старий, - як мало сміття ти зібрала! Скільки ж слив я зможу тобі дати за
цю жменю непотребу?» «Добродію, - відказала дівчина, - мені не шкода
розлучатися із своїм сміттям, я просто не знаю, де його взяти. В нашій хаті
сміття немає. Те, що я принесла, дали
мені сусіди за допомогу у прибиранні їх домівок.»
Старий зрадів, почувши це.
Він зрозумів, що дівчина охайна та працьовита, коли не змогла знайти у себе в
хаті навіть дрібку сміття. «Вона буде доброю дружиною моєму синові», -подумав
батько.
Він посадив дівчину у візок
та й поїхав до рідного села. Як повернулися, зіграли весілля – батько оженив
сина на вродливій дівчині і ніколи про це не шкодував.
Аби так і в житті було....не тільки в казці
ВідповістиВидалити